Żyjąc w XXI wieku z plastikiem mamy styczność w każdej dziedzinie życia, ma on wiele zastosowań, jest tani oraz wytrzymały. Obecnie stanowi on równocześnie jedno z największych zagrożeń dla naszego środowiska. Około 79% zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów. Organizacja Greenpeace w swoich badaniach dowiodła, że w wodach pływa obecnie 150 milionów ton plastiku. Co możemy zrobić, by pomóc naszej planecie? Podpowiadamy Wam 5 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku w codziennym życiu.
Spis treści
Używaj podczas zakupów toreb eko zamiast foliowych
Jedna foliowa reklamówka może się rozkładać w glebie nawet tysiąc lat! Dlatego więc tak ważne jest używanie toreb wielokrotnego użytku, które zawsze mamy przy sobie. Ich cena jest niska, a dodatkowo o wiele wygodniej jest w niej nosić swoje zakupy niż w ich plastikowych odpowiednikach. Na rynku dostępne są ekotorby w wielu kolorach i wzorach, na pewno uda Ci się wybrać taką, która najbardziej będzie pasować do Twoich zainteresowań i upodobań.
Wybieraj produkty bez plastikowych opakowań
Owoce zapakowane w plastikowy pojemnik, soki i napoje w plastikowych butelkach, czy może pokrojone już warzywa na plastikowej tacce owinięte folią? Takim produktom mówimy stanowcze NIE! Jest wiele opcji, by przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska. Dlatego radzimy, by robiąc zakupy decydować się na produkty, które nie są zapakowane w plastikowe opakowania. Zamiast plastikowych butelek używajmy tych szklanych. W wielu marketach coraz częściej powstają działy z jedzeniem na wagę. Możemy więc kupić dokładnie tyle ile potrzebujemy, zmniejszając przy tym ryzyko zmarnowania części jedzenia. Możesz również poszukać w swoim mieście sklepu, który sprzedaje produkty bez opakowań.
Chodź na kawę z własnym kubkiem
Dokonajmy szybkiej kalkulacji. Powiedzmy, że jako kawosz pijesz trzy kawy dziennie z automatu umieszczonego w biurze, w którym pracujesz. Daje nam to wynik zużycia 15 jednorazowych kubeczków tygodniowo, średnio 60 sztuk miesięcznie i uwaga, aż 720 wyrzuconych kubeczków rocznie przez jedną osobę! A pomyśleć, że wszystkiego dałoby się uniknąć, gdybyś pił ze swojego kubka termicznego lub ceramicznego. To samo dotyczy picia kawy poza domem czy pracą. Coraz bardziej popularne jest przychodzenie na kawę na wynos z własnym kubkiem. Nie rezygnujesz ze swojej codziennej przyjemności, jednocześnie mając czyste sumienie, ponieważ nie przyczyniasz się do zanieczyszczania naszej planety. Win-win!
Zrezygnuj z plastikowych naczyń i sztućców
Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej zacznie obowiązywać całkowity zakaz plastikowych jednorazówek takich jak słomki, sztućce, talerzyki, czy patyczki do uszu. W międzyczasie staraj się nie korzystać z plastikowych naczyń, w łatwy i szybki sposób zastępując je. Jeśli masz do wyboru drewniane pałeczki lub plastikowy widelec wybierz pałeczki, jednorazowe słomki zamień na te wielokrotnego użytku lub ich metalowy odpowiednik. Jeśli często zdarza ci się jeść posiłek poza domem, zdecyduj się na noszenie ze sobą sztućców wielokrotnego użytku. Niby tak niewiele, a jednak wszystko.
Segreguj odpady
Upewnij się, że sposób, w jaki segregujesz śmieci w swoim domu jest właściwy. Staraj się kompostować resztki żywności, a przedmioty takie jak stare baterie, żarówki czy tusze do drukarek wyrzucaj tylko do przeznaczonych do tego specjalnie pojemników. Zwracaj również uwagę na zachowanie ludzi wokół Ciebie oraz swoje otoczenie. Jeśli widzisz jak ktoś wyrzuca papierek na ulicy, nie bądź obojętny. Zwróć mu uwagę, a być może następnym razem zastanowi się zanim zacznie śmiecić. Widząc śmieci na ulicy nie ignoruj ich, a podnieś i wyrzuć do kosza. Może w ten właśnie sposób uratowałeś życie jakiemuś zwierzakowi, który mógłby przypadkiem go połknąć.
Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci w codziennej motywacji do tego, by dbać o naszą planetę. Wspólnie jesteśmy w stanie zadbać o jej los, każdego dnia żyjąc w zgodzie z naturą.
PS: Nie zapominaj o jednym, bycie eko jest sexy!