Kruszywo budowalne jest surowcem szeroko stosowanym do budowy ulic, betonu, płytek, mostów i nie tylko. Każdy projekt budowlany zaczyna się od fundamentu. Niezależnie od tego, czy budujesz parking, podjazd czy chodnik, posadowienie infrastruktury wymaga wysokiej jakości kruszywa.
Znaczenie tego materiału nie jest wystarczająco doceniane, jeśli chodzi o projekty budowlane. Jest ono jednak głównym motorem lokalnej gospodarki. Aby zrozumieć istotną rolę kruszywa w budownictwie, musimy najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób i dlaczego ten materiał jest ważnym czynnikiem w dużych ilościach betonu, które tworzą infrastrukturę nowych ulic i dróg.
Cechy kruszywa budowlanego — rozmiar, kształt i gradacja
W cemencie kruszywo budowlane zajmuje większość objętości w betonie. Kiedy mieszasz kruszywo, to właśnie ten materiał właśnie skleja cement, zmienia wygląd i strukturę powierzchni. Ważna jest również wielkość i gradacja. Rozmiar może wahać się od małego drobnego piasku do dużych skał wielkości pięści. Zazwyczaj miesza się je z drobniejszymi kruszywami, aby wypełnić puste przestrzenie.
Kształt kruszyw ma również wpływ na beton pod względem urabialności. Cząsteczki kanciaste są ciaśniejsze i mają większe tarcie w porównaniu z cząstkami zaokrąglonymi, co może zmniejszyć urabialność. Dodatkowo, cząstki kanciaste wymagają do pokrycia większej ilości pasty cementowej. Jeśli chodzi o gradację, kruszywa grube są około dziesięć razy większe niż drobne.
Kruszywa budowlane – rodzaje
Kruszywo grube
Im grubsze kruszywo, tym bardziej ekonomiczna mieszanka. Zastosowanie największego dopuszczalnego maksymalnego rozmiaru pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na cement i wodę. Stosowanie kruszyw większych niż maksymalny dozwolony rozmiar może powodować zazębienie i tworzenie łuków lub przeszkód w betonowej formie. W przypadku kruszyw gruboziarnistych w drogach pożądane są następujące właściwości:
- wytrzymałość
- twardość
- kształt kruszyw
- przyczepność z bitumem
Kruszywa drobne
Drobne kruszywo powinno mieć zaokrąglony kształt. Drobne wypełniają puste przestrzenie w kruszywie grubym i działa jako środek poprawiający urabialność. W celu zwiększenia urabialności i oszczędności drobne kruszywo powinno mieć zaokrąglony kształt.
Cel i zastosowania kruszywa
W mieszance betonowej kruszywo jest używane ze względu na jego ekonomiczność. Ponadto zmniejsza pęknięcia, a co najważniejsze, zapewnia wytrzymałość konstrukcji. Materiał jest używany jako podbudowa i/lub nawierzchnia dróg w kilku formach. W podsypce drogowej i kolejowej służy do wspomagania rozłożenia obciążenia oraz odpływu wód gruntowych z drogi. W budownictwie zwiększa objętość betonu, a tym samym obniża koszty. Wpływają również na twardość, odporność na ścieranie, sprężystość i inne właściwości betonu, aby był on trwalszy, mocniejszy i tańszy.
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży i transportu kruszywa we Wrocławiu i okolicach Skiptrans. Posiadamy kruszywa budowlane wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach.