Po każdego rodzaju remoncie, rozbiórce budynku, czy budowie zostają odpady potocznie zwane gruzem. Wiele osób, nieświadomych swojego postępowania oraz jego konsekwencji, kieruje się chęcią zaoszczędzenia kilku groszy i postanawia na własną rękę pozbyć się tego problemu. Według polskiego prawa tego rodzaju śmieci nie zaliczają się do kategorii odpadów komunalnych, dlatego nie należy ich wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Pozbywanie się ich w przypadkowych miejscach ma tragiczny wpływ na środowisko, dlatego też jest surowo karane.
Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?
Jak powszechnie wiadomo, wywóz gruzu w miejsca takie jak las, czy gdziekolwiek indziej grozi wysokimi mandatami i karami. Tego rodzaju postępowanie jest regulowane prawnie. Art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że nielegalny wywóz gruzu może być objęty karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Może nam się jednak wydawać, że w łatwy sposób jesteśmy w stanie uniknąć kary, jeśli nikt nas nie złapie na gorącym uczynku. Otóż tak nie jest, ponieważ w lasach często zamontowane są kamery monitoringu, a dodatkowo jakiś czas temu powołane zostały wyspecjalizowane organy walczące z powstawaniem nielegalnych wysypisk śmieci.
Błędem jest również myślenie, że na własnym terenie możemy robić, co chcemy i nie obowiązują nas żadne zasady. W przypadku nieutrzymania porządku w obrębie swojej własnej posesji również podlegamy karze uwzględnionej w Prawie Karnym w artykule 117 Kodeksu Wykroczeń. W konsekwencji czego możemy otrzymać karę nawet do 1500 zł.
Sposoby na utylizację gruzu
Bez względu na ilość gruzu (czy jest to jeden kilogram, czy kilka ton) wymagane jest składowanie go w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Jeśli odpady są w małych ilościach, do 35 kg, wymagane jest nabycie specjalnych worków do tego przeznaczonych i samodzielny wywóz na wysypisko śmieci. Jeśli mowa o większych ilościach odpadów budowlanych najlepszym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z usług profesjonalnej firmy i wynajęcie specjalnego kontenera na gruz. Jest to rozwiązanie, które nie kosztuje dużo (koszt to kilkaset złotych), a opłaca się bardziej niż zapłacenie kary za nielegalny wywóz śmieci. Po zabraniu kontenera gruz zostanie recyklingowi i zostanie użyty np. przez firmy budowlane do budowy dróg lub domów.