Jak możemy chronić zasoby naturalne w życiu codziennym? Jeśli szukasz jasnej odpowiedzi na to pytanie, to dobrze trafiłeś! My, ludzie, również stoimy przed ogromnymi wyzwaniami ekologicznymi, ponieważ wiele zasobów naturalnych planety, takich jak ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny, rudy żelaza i piasek, nie jest dla nas dostępnych w nieskończonych ilościach. Zużywamy więcej zasobów, niż nasza planeta jest w stanie obsłużyć. „Okradamy Ziemię”, niszcząc źródła utrzymania innych żywych istot i ostatecznie zagrażając naszemu własnemu istnieniu. Ale na szczęście są proste rzeczy, które możesz z tym zrobić!
W tym artykule chcemy dać Ci kilka wskazówek, jak świadomie oszczędzać zasoby na co dzień, nie ograniczając się osobiście.
Dlaczego powinniśmy chronić zasoby naturalne w życiu codziennym?
My, ludzie, jesteśmy częścią natury. Wpływamy na nią poprzez nasze działania, ale jesteśmy też od niej zależni. Niszcząc nasze środowisko, dosłownie w dalszym ciągu podcinamy gałąź, na której siedzimy. Zamiast dalej być częścią problemu, powinniśmy skupić się na jego jak najszybszym rozwiązaniu.
Jak to zrobić? Przedstawiamy najbardziej motywujące zalety stylu życia przyjaznego zasobom, które można wykorzystać jako stałą motywację:
- Zachowaj ograniczone zasoby Ziemi dla przyszłych pokoleń: Ci, którzy chronią przyrodę, chronią ją także dla swoich własnych dzieci i wnuków. Codzienne życie oszczędzające zasoby zapewnia długoterminową odbudowę i dostępność ograniczonych surowców, co ostatecznie oznacza, że koszty energii i materiałów w dłuższej perspektywie pozostają przystępne.
- Chroń środowisko i zdrowie: działania świadome zasobów zmniejszają Twój ślad ekologiczny , spowalniają zmiany klimatyczne i ograniczają ilość odpadów w przyrodzie. Chroni to również istotne zasoby, takie jak czysta woda pitna, żyzna gleba i czyste powietrze.
- Chroń ekosystemy: ci, którzy oszczędzają zasoby, ograniczają eksploatację planety. W związku z tym wnosimy również cenny wkład w powstrzymanie globalnego wymierania gatunków , zachowanie różnorodności biologicznej i ochronę zwierząt.
- Promuj zrównoważony rozwój: Oszczędzając zasoby w życiu codziennym, promujesz świadomość ekologiczną i zrównoważony styl życia naszego społeczeństwa. Jesteś wzorem do naśladowania, który wywiera zauważalny, pozytywny wpływ.
- Zapobiegaj konfliktom społecznym i wojnom: walka o zasoby naturalne, takie jak woda pitna, ziemia i surowce, staje się coraz bardziej zaostrzona w miarę wzrostu niedoborów. Działania uwzględniające zasoby zmniejszają również na przykład ryzyko wojny. Przeciwdziała także wyzwaniom społecznym, takim jak głód na świecie .
10 wskazówek: Jak oszczędzać zasoby w życiu codziennym?
Trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym nagle z kranu nie leci już woda. Jednak niedobór wody pitnej już wpływa na codzienne życie niezliczonej liczby osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wodę, energię elektryczną, drewno czy gaz – wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że większość zasobów nie jest nieograniczona i że musimy z nich korzystać ostrożnie i z szacunkiem.
Przeczytaj nasze cenne wskazówki, dotyczące ochrony zasobów naturalnych . Po prostu stopniowo włączaj je do swojego codziennego życia.
1. Ogranicz spożycie pokarmów pochodzenia zwierzęcego
Nasza żądza mięsa powoduje cierpienie zwierząt w hodowlach przemysłowych , ale wśród konsekwencji znajdują się również niedobory wody i wylesianie lasów deszczowych w celu stworzenia gruntów ornych pod uprawę paszy dla zwierząt i pastwisk . Aby wyprodukować jedną kalorię zwierzęcą, należy spożyć średnio siedem kalorii roślinnych. Jeden kilogram wołowiny wymaga ponad 15 000 litrów wody i 49 metrów kwadratowych powierzchni, a emisja wynosi około 27 kilogramów ekwiwalentu CO2. Każdy, stosuje dietę wyłącznie roślinną, może każdego dnia oszczędzać ogromne ilości zasobów naturalnych.
2. Oszczędzaj energię
Niezależnie od tego, czy ładujemy smartfon, surfujemy po Internecie, czy jedziemy do pracy, wszyscy zużywamy energię każdego dnia. Ale dopóki nie będzie to pochodzić z nieskończonych, odnawialnych zasobów, nakładamy ogromne obciążenie na naszą planetę. Dlatego warto przejść na ekologiczną energię elektryczną. Jeśli chcesz, możesz od razu przejść do porównania ekologicznej energii elektrycznej.
Niezależnie od źródła energii, zawsze warto świadomie korzystać z dostępnej energii. Wskazówki dotyczące oszczędzania energii obejmują chociażby używanie czujników ruchu i regularne rozmrażanie lodówki.
3. Oszczędzaj wodę
W życiu codziennym korzystamy z zasobu „woda” zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. W formie bezpośredniej, kiedy pijemy z kranu lub podlewamy ogród. I pośrednio, poprzez spożywanie żywności obficie nawadnianej przy ograniczonych zasobach w suchych krajach. Na przykład w życiu codziennym możesz oszczędzać wodę, gromadząc wodę deszczową do podlewania roślin. Lub wolisz pić wodę z kranu i świadomie kupować żywność regionalnie i sezonowo . Wszystko to ma pozytywny wpływ na Twój osobisty ślad wodny.
4. Doceniaj ubranie
Branża szybkiej mody zadbała o to, aby niemal co tydzień ogłaszane były nowe trendy i sezony. Ale każdy element garderoby ma swoją historię. Bawełna musi rosnąć szybko. Można tego dokonać jedynie za pomocą trucizny – która kosztuje życie wielu rolników.
Naucz się więc cenić ubrania, które już masz i, jeśli to możliwe, preferuj modę z drugiej ręki . Staraj się także zaopatrzyć w więcej elementów odzieży, które są trwałe i łatwe do łączenia ze sobą. W rezultacie oszczędzasz zasoby naturalne, zyskujesz więcej miejsca w swojej szafie, oszczędzasz dużo pieniędzy i nadal masz duży wybór.
5. Oszczędzaj papier
Papier nie rośnie na drzewach, ale jest z nich wytwarzany. Na każdy arkusz lub produkt papierowy gdzieś na świecie musiało upaść drzewo. Bądź tego świadomy i, jeśli to możliwe, oszczędzaj papier. W ten sposób z pewnością możesz chronić zasoby naturalne w życiu codziennym.
Oczywiście sprawdza się to również dobrze w przypadku wykorzystania produktów cyfrowych. Dzięki takiemu e-czytnikowi* możesz np. czytać książki cyfrowo i oszczędzać papier. A dzięki mapom online na smartfonie oszczędzasz sobie konieczności korzystania z grubego, papierowego przewodnika po mieście.
6. Unikaj marnowania żywności
Europejczycy, co roku wyrzucają do kosza średnio 78 kilogramów nadającej się do spożycia żywności . Wiele zwierząt musiało z tego powodu cierpieć (zupełnie za darmo), a wiele roślin trzeba było nawadniać ogromnym kosztem. Nie jest to traktowanie pełne szacunku – ani w stosunku do czujących istot, ani do wykorzystywanych zasobów naturalnych.
Kupuj więc artykuły spożywcze ostrożnie i ograniczaj marnowanie żywności . Najlepiej zaplanować posiłki na najbliższy tydzień jeszcze przed wyjściem na zakupy i trzymać się swojej listy zakupów, aby nie kupować niepotrzebnych rzeczy. Dzięki tym wskazówkom znacznie łatwiej będzie Ci oszczędzać zasoby w życiu codziennym.
7. Myśl minimalistycznie
Aby uniknąć popadnięcia w stare nawyki i marnowania z czasem coraz większej ilości zasobów, warto mieć osobiste podejście, skupiające swoje działania na rzeczach naprawdę niezbędnych. Konsumuj i kupuj tylko rzeczy, które stanowią dla Ciebie rzeczywistą wartość dodaną, To brzmi logicznie, wiemy. Ale często dajemy się zmienić, wyświetlając banery reklamowe lub nachalnych sprzedawców. Jeśli świadomie myślisz minimalistycznie, Twoje nastawienie może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić dużo pieniędzy .
8. Świadome korzystanie z technologii
Około 68 milionów ludzi w Europie ma smartfon – a wielu z nich ma nawet kilka! Tym bardziej, że ciągle pojawiają się nowe modele i wielu z nas chce mieć je w rękach w dniu premiery. Niestety w tym szaleństwie konsumenckim szacunek do ludzi, którzy wydobywają niezbędne metale rzadkie w kopalniach, schodzi na dalszy plan. Ale brakuje też szacunku dla natury, która zapewnia nam te ograniczone zasoby.
Aby oszczędzać zasoby w życiu codziennym, należy naprawić telefon komórkowy i używać go jak najdłużej, zamiast ciągle kupować nowy. Preferowanie urządzeń odnowionych (tj. ogólnie poddanych przeglądowi i testom, że tak powiem) jest również środkiem oszczędzającym zasoby.
9. Podróżuj w sposób zrównoważony
Europejskimi drogami jeździ już około 45 milionów silników wysokoprężnych i benzynowych . Samochody emitują średnio 226 gramów gazów cieplarnianych na przejechany kilometr. Tymczasem sami za mało się ruszamy – a na krótkie wypady do piekarni nawet szybko wskakujemy na fotel kierowcy. Zdecydowanie wskazane jest bardziej świadome korzystanie z samochodów (i oczywiście samolotów!) oraz oszczędne wykorzystanie zużywanych przez nie zasobów naturalnych. Zarówno po to, aby chronić środowisko w życiu codziennym , jak i zachować zdrowie.
Zamiast tego chodź więcej, jeźdź na rowerze i korzystaj z transportu publicznego i pociągów, aby w jak największym stopniu unikać prowadzenia pojazdów i latania .
10. Unikaj marnotrawstwa
Wiele produktów, a szczególnie wiele opakowań produktów, jest niepotrzebnych . Dlatego pojawił się styl życia zero waste. Ludzie szczególnie starają się unikać marnotrawstwa. Mając to na uwadze, możesz zastąpić niezliczoną ilość produktów jednorazowego użytku zamiennikami wielokrotnego użytku . Na przykład zamień plastikowe słomki na zmywalne słomki ze szkła* , bambusa lub stali nierdzewnej, a plastikowe i papierowe torby na owoce i warzywa w supermarkecie na bawełniane siatki na warzywa* wielokrotnego użytku.