Kiedy mówimy o piasku w budownictwie, zwykle mówimy o materiale, który jest znacznie grubszy niż ziarna piasku, które można znaleźć na plaży. Piasek budowlany jest podstawowym składnikiem do produkcji betonu, zaprawy i tynku oraz ma bardzo duże znaczenie w budownictwie.
Piasek budowlany powinien być zasadniczo czysty i wolny od kamieni oraz innych zanieczyszczeń. Warto upewnić się, czy nie ma nadmiaru gliny, mułu i kurzu. Jeśli wymaga tego konstrukcja można użyć przemytego piasku. Taki rodzaj piasku będzie miał jednak inną ziarnistość.
Spis treści
Piasek budowalny – rodzaje
Istnieje wiele różnych rodzajów piasku, które można wykorzystać w budownictwie, przy czym każdy z nich może służyć do różnych celów.
1) Piasek rzeczny
Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z rzek i zwykle ma dobry rozmiar. Piasek rzeczny nie powinien zawierać gliny. Użycie tego rodzaju piasku w budownictwie zapewni gładsze wykończenie.
2) Piasek kopalniany
Piasek kopalniany zwykle stosuje się w zaprawie. Znaczenie stosowania piasku kopalnianego w budownictwie polega na tym, że wyprodukowany cement ma wytrzymałość, ale nie jest gładki.
3) Piasek morski
Piasek morski wydobywa się z plaż i ma wiele potencjalnych zastosowań, o ile nie zawiera szkodliwych soli. W budownictwie nie wykorzystuje się go do prac żelbetowych.
4) Drobny pokruszony żwir wapienny
Pokruszony żwir wapienny, używa się do stworzenia solidnych, zwartych powierzchni, co oznacza, ale nie zapewnia to najlepszych opcji odwadniania. Zwykle używa się go do podtrzymywania podłóg w pomieszczeniach, a także na tarasach.
6) Grubo kruszony żwir wapienny
Alternatywnie do drobno pokruszonego żwiru wapiennego, grubo pokruszony żwir wapienny zapewnia lepszą opcję drenażu dzięki większym rozmiarom cząstek. Piasek ten jest jedną z najpopularniejszych opcji stosowania w żwirze budowlanym, dzięki doskonałym właściwościom drenażowym i zdolności do przenoszenia dużych obciążeń.
Materiały stosowane w piasku budowlanym
Głównymi materiałami, z których składa się piasek, są; glina, muł, sole, mika i materia organiczna. Powinny być wolne od wszelkiego rodzaju cząstek drewna i muszli. Piasek w budownictwie składa się zazwyczaj z 8% mułu i 2-3% miki do stosowania w zaprawach i betonie. Jeśli pomiary zostaną przekroczone, może to spowodować znaczną różnicę w wytrzymałości zaprawy i betonu.
Zastosowanie piasku w pracach betonowych
Używając piasku w betonie, należy wziąć pod uwagę 5 różnych stref; bardzo gruba, gruba, drobna, bardzo drobna i bardzo, bardzo drobna. Cząsteczki piasku wahają się od 4,75 mm do 5 mm, przy czym różnica między gruboziarnistym a drobnym to zaledwie 0,6 mm.
Przy wielu typach i zastosowaniach wyraźnie widać, że wykorzystanie piasku w budownictwie ma duże znaczenie, ponieważ wiele budynków wokół nas zostało zbudowanych z piasku w taki czy inny sposób. Jednak przy wyborze piasku do zastosowania w każdej z prac budowlanych ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne cele każdego rodzaju piasku.
Oferujemy transport i sprzedaż piasku budowlanego na terenie Wrocławia oraz okolic. W ofercie Skiptrans znajduje się wysokiej jakości piasek kopany, murarski i płukany (rzeczny).