Od wielu lat propaguje się ideę recyklingu, chociaż wiele osób nadal nie wie, czemu ma służyć i jak właściwie wdrożyć ją do codziennego życia. Rozpowszechnianiu zachowań proekologicznych ma służyć Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także liczne kampanie i projekty społeczne, które pokazują, w jaki sposób można wykorzystać odpady do tworzenia całkiem nowych przedmiotów. Pytanie brzmi jednak, czy recykling w jakikolwiek sposób wpływa na środowisko? A może jest to tylko moda, która niedługo się skończy?
Spis treści
Recykling – wymóg współczesnego świata
O tym, że należy dbać o środowisko naturalne, w którym żyjemy, uczymy się w zasadzie od najmłodszych lat. Chyba każde dziecko brało udział w akcjach sprzątania terenów przy szkołach w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. Do sprzątania zachęcają nas również kolorowe tabliczki ustawione na trawnikach, które zabraniają śmiecenia i deptania trawy. Są to jednak działania doraźne i niestety mało skuteczne.
Filozofią życia, która akcentuje wielostronne, ciągłe i przemyślane działanie na rzecz ochrony środowiska jest recykling. Najogólniej powiedzieć można, że jest on związany z segregacją śmieci oraz próbami przetwarzania zużytych materiałów na zdatne do ponownego wykorzystania. Recykling w Polsce staje się coraz bardziej popularny i nie chodzi tu tylko o przymus wywołany aktem prawnym. Wiele osób, szczególnie młodych, dostrzega to, że o środowisko naturalne należy dbać.
Na co zwracać uwagę?
Największą ilość odpadów generują gospodarstwa domowe. Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2016 można było odnotować 14,5 mln gospodarstw domowych, które łącznie wytworzyły ponad 140 mln ton odpadów. By ułatwić ponowne wykorzystanie śmieci należy je w odpowiedni sposób segregować. Na jakie materiały dzielić śmieci?
- szkło – tu panuje podział na szkło kolorowe wrzucane do kontenera zielonego oraz szkło białe, które należy wrzucać do białego kontenera;
- plastik winien być umieszczany w kontenerze o kolorze żółtym;
- papier powinien się znaleźć w kontenerze o kolorze niebieskim;
- metal powinno się umieszczać w kontenerze czerwonym lub pomarańczowym.
Czemu służy podział na te rodzaje materiałów? Większość z tych materiałów można poddać ponownej obróbce i stworzyć z nich coś naprawdę fajnego nadając im drugie życie.
Jak recykling wpływa na środowisko – przykłady
Jeśli nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, to współczesne technologie pozwalają na przetworzenie niemal każdego rodzaju materiałów. Można z nich zrobić naprawdę zaskakujące rzeczy.
Recykling papieru
Poddanie recyklingowi jednej tony papieru umożliwia zaoszczędzenie prawie 26,5 tys. litrów wody, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, a także zmniejsza ilość energii potrzebnej do wytworzenia papieru z naturalnych materiałów. Co można stworzyć z papieru z recyklingu? Całkiem sporo rzeczy, na przykład: banknoty, bandaże, filtry do kawy, opakowania do jajek, maseczki i fartuchy ochronne.
Recykling szkła
Szkło może być przetwarzane niemal bez końca. Można z niego stworzyć butelki czy słoiki, a także elementy dekoracyjne. Odzyskane szkło przybiera formę tak zwanej stłuczki szklanej, która jest materiałem wykorzystywanym w wielu wyrobach. Dzięki jej zastosowaniu można oszczędzić znaczną ilość pieniędzy, ponieważ jest tańsza od surowca pierwotnego. To również świetny sposób na zaoszczędzenie energii, ponieważ stłuczka ulega deformacji w znacznie niższej temperaturze niż surowiec pierwotny – to oczywiście wiąże się z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Dzięki stłuczce szklanej zmniejsza się również zapotrzebowanie na wydobycie piasku kwarcowego.
Recykling tworzyw sztucznych
Odzyskiwanie tego materiału jest ważne przede wszystkim ze względu na bardzo długi czas biodegradacji. Produkty wykonane z PET pozwalają zaoszczędzić energię potrzebną do jego wytworzenia. Co można zrobić ze zrecyklingowanego plastiku? Na przykład opakowania, kurtki polarowe, meble ogrodowe, folie, słupki drogowe, zabawki, długopisy lub płyty termoizolacyjne.
O recyklingu można mówić i pisać dużo. Warto jednak poznać jego podstawowe i całkiem proste zasady, by jak najszybciej zacząć je wdrażać. Pamiętajmy – recykling to dobra praktyka ochrony środowiska na co dzień!