Jeżeli Twój remont domu zbliża się wielkimi krokami i wyobrażasz już sobie efekt końcowy, który powstanie po przeprowadzonych pracach… zejdź na ziemię! Choć zabrzmiało brutalnie, są to słowa wypowiedziane dla Twojego dobra – zamiast myśleć o efekcie końcowym, myśl o tym, jak najlepiej przygotować się do remontu. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko czeka Cię ogrom pracy, ale również odpadów, z którymi będziesz musiał sobie poradzić. I to nie tylko dla zachowania estetyki swojej posesji, ale również z powodu obowiązujących w gminach norm. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak najłatwiej poradzić sobie z tonami odpadów budowlanych i gdzie wyrzucić gruz po remoncie – przeczytaj nasze porady. Dzięki nim zadbasz o porządek na swojej posesji, a także środowisko naturalne!
Czym są i dlaczego należy regulaminowo wyrzucać odpady budowlane?
Zacznijmy od podstaw – remont domu generuje bardzo duże ilości odpadów budowlanych, do których zaliczyć można przede wszystkim:
- gruz,
- materiały ociepleniowe, jak wełna mineralna czy styropian,
- różnego rodzaju folie,
- złom, druty i kable,
- wszelkiego rodzaju śmieci, takie jak puste puszki po farbach czy opakowania po materiałach budowlanych.
I o ile nieszkodliwe, papierowe czy foliowe opakowania, możesz wyrzucić do odpowiednio oznakowanych pojemników na odpady komunalne, o tyle gruz i materiały ociepleniowe należy usunąć w sposób specjalistyczny.
Z czego to wynika? Oczywiście z regulaminów, jakie tworzą gminy. Powstają one jednak nie bez przyczyny. Po pierwsze – wywóz śmieci po remoncie jest niezbędny dla zachowania estetyki danego miejsca, nie tylko prywatnej posesji, a po drugie – odpady budowlane mogą w trakcie długotrwałego rozkładu wydzielać niepożądane, szkodliwe substancje. Dostają się one do powietrza, gleby i wód gruntowych, przez co mogą poważnie zagrozić nie tylko okolicznej florze i faunie, ale również nam wszystkim.
Wywóz śmieci budowlanych i recykling odpadów
Czas przejść do sedna, a więc wywozu odpadów budowlanych. Jak pokazuje praktyka, przepisów, choć są wyraźne i jasne, nie każdy przestrzega. Wiele osób po remontach, zamiast korzystać ze specjalistycznych kontenerów oraz usług fachowców, pozbywa się odpadów na własną rękę. Nie wiedząc, gdzie wywozić gruz po remoncie, pozostawiają go w lasach, przy drogach, a nawet w okolicznych jeziorach i bajorach – JEST TO BEZWZGLĘDNIE ZAKAZANE.
Jeżeli więc posiadasz odpady budowlane, zamów kontener, który będzie do tego odpowiednio dostosowany. Udostępni go uprawniony do tego podmiot, świadczący usługi zgodnie z zasadami dotyczącymi ochrony środowiska. Oczywiście zamówienie usług takiej firmy jest kwestią w pełni indywidualną – możesz zdecydować się na tą firmę, której siedziba jest bliżej, albo której opinie są najlepsze. Decyzja należy do Ciebie – najważniejsze, aby taki podmiot zagwarantował Ci odpowiednie pojemniki na śmieci, a także przekazał Ci informację o tym, co z takimi odpadami stanie się dalej.
UWAGA! Jeżeli korzystasz z usług specjalistycznej firmy budowlanej musisz wiedzieć, że wywóz śmieci wytworzonych przez nią, należy do obowiązków jej pracowników!
Co dalej z odpadami?
Oczywiście wszystko zależy od tego, czy odpady są ostateczne, czy można je ponownie przetworzyć. Specjalistyczna firma, od której wynajmiesz kontenery, zadba o profesjonalną segregację wszystkich śmieci i przekazanie ich w odpowiednie miejsca. Priorytetem wśród tych podmiotów, które oferują usługi w pełni ekologiczne, jest oddanie jak największej liczby odpadów do ponownego przetworzenia – dzięki temu trafią one w przyszłości na rynek wtórny, jako niezbędne nam do życia produkty.
Jeżeli więc planujesz remont domu, uwzględnij potencjalne ilości odpadów oraz koszty wynajęcia kontenera. Dzięki temu będziesz działać zgodnie z prawem, usuniesz niepotrzebne elementy dużo łatwiej i szybciej, a – co najważniejsze – nie ucierpi na tym środowisko. Warto byś wiedział, że cena takiej usługi nie jest wysoka, a znalezienie firmy świadczącej profesjonalne, sprawne i ekologiczne usługi jest bardzo proste!