W dzisiejszych czasach wiele uwagi poświęcanej jest tematom takim jak ekologia, segregowanie odpadów, czy dbanie o naszą planetę. Jednym z trendów, który świetnie wpasowuje się w ideę tzw. “eco-life” jest ostatnimi czasy właśnie upcykling. Co oznacza to pojęcie? Jest to dokładnie nadanie “drugiego życia” jakiejś niepotrzebnej nam rzeczy, przekształcenie jej, znalezienie jej nowej funkcji, która sprawi, że dany przedmiot na nowo stanie się czymś potrzebnym i użytecznym.
Spis treści
Początki upcyklingu
Przełom w myśleniu o odpadach nastąpił w 2002 roku, kiedy to William McDonough i Micheal Braungart opublikowali swoje przełomowe pomysły na wykorzystywanie niepotrzebnych przedmiotów w książce Cradle to Cradle: Remaking the way we make things. Od tamtego momentu rozpoczęła się rozprzestrzeniać moda na tworzenie nowych przedmiotów z odpadów, które szybko opanowało cały świat.
Cele upcyklingu
Głównym celem działań takich jak upcykling jest przede wszystkim ograniczenie i wykorzystanie zasobów naturalnych. Nieustannie wykorzystując dobra, jakie daje nam nasza planeta, dążymy w stronę nieuniknionego. Jest to całkowite zużycie jej zasobów. Aby tego uniknąć, nie tylko stawiamy obecnie na recykling, ale właśnie na upcykling. Drugim celem tego rodzaju działań jest obniżenie kosztów i energii związanych z produkcją. Wykorzystując wyprodukowane już wcześniej plastikowe opakowania, czy stare drewniane palety przyczyniamy się do znacznego zaoszczędzenia środków finansowych, jakie idą na ich pozbycie się. Kolejnym celem upcyklingu jest ochrona środowiska i zmniejszenie jego zanieczyszczenia. Im więcej rzeczy wykorzystamy w ten sposób, dając im nowe życie w naszym domu, tym mniej plastikowych butelek i innych śmieci będzie zanieczyszczało naszą planetę i jej wody.
Pomysły na upcykling
Torby z bannerów reklamowych, meble ze zużytych palet, doniczki czy abażury z plastikowych butelek. Istnieje wiele sposobów na tchnienie w odpady, jakie produkuje nasz dom, drugiego życia. Oto kilka z nich:
Ludzie dają nowe życie drewnianej europalecie, robiąc z niej meble ogrodowe, a plastikowe nakrętki wykorzystują do stworzenia swojego autoportretu. Wszystko to po to, by choć w najmniejszy sposób przyczynić się do ochrony naszej planety i zmniejszenia produkcji odpadów. Korzystając z upcyklingu, nie tylko ratujemy nasze środowisko, lecz również wprowadzamy kreatywność i oryginalność do swojego domu.
A Wy? Już pędzicie po stare plastikowe butelki, by stworzyć z nich coś użytecznego i ładnego? 🙂