Kapitalny remont domu to nie tylko stworzenie nowej przestrzeni mieszkalnej. To także hałas, długie godziny ciężkiej pracy i mnóstwo odpadów budowlanych, które zostają po skuwaniu tynku czy wyburzaniu ścian działowych. W przypadku niewielkiej ilości gruzu można go samodzielnie zapakować i wywieźć, jednak większa ilość odpadów to również większy problem. Jak pozbyć się gruzu zgodnie z prawem?
Wywóz gruzu a prawo
Zgodnie z przepisami, gruzu nie wolno traktować jak innych śmieci. Nie można więc wynieść go do najbliższego kontenera. Pozbywanie się śmieci po remoncie regulowane jest przez ustawę z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. nr 62, poz. 628) i Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 62, poz. 1229). Często się zdarza, że przez brak świadomości, odpady poremontowe wyrzucane są do zwykłych pojemników na śmieci, co może przyczynić się do uszkodzenia śmieciarek. W takiej sytuacji do odpowiedzialności pociągana jest cała wspólnota mieszkaniowa, ponieważ trudno ustalić, kto jest sprawcą. Gruzu nie wolno też zakopywać – nieprzetworzony może wydzielać szkodliwe substancje, które przenikając do gleby i powietrza zanieczyszczają środowisko. Niezgodny z prawem wywóz gruzu to także obciążenie dla portfela – łamiącym prawo grozi mandat w wysokości 500 złotych.
Jak pozbyć się gruzu?
W związku z restrykcyjnymi przepisami prawnymi, które jasno określają, w jaki sposób pozbywać się odpadów budowlanych, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie kontenera na gruz. Nie jest trudno o znalezienie przedsiębiorstwa, które oferuje takie usługi. Przykładowo, jeżeli chodzi o wywóz gruzu, Wrocław to duże miasto, a więc i firm oferujących pomoc w uprzątnięciu odpadów budowlanych nie brakuje. To od Ciebie zależy, z czyich usług skorzystasz – firmy, która ma wiele pozytywnych opinii, takiej, która zrobi to tanio czy tej, która jest najbliżej.
Szukając firmy, która pomoże w pozbyciu się odpadów poremontowych, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Cena – niezaprzeczalnie jest to element, który większość z nas uważa za najważniejszy. Wiadome jest, że nikt nie chce przepłacać za wywóz śmieci, jednak musisz liczyć się z tym, że wybierając najtańszą firmę, niekoniecznie wybierzesz najlepszą.
- Rodzaje dostępnych kontenerów – upewnij się, że firma, z której usług chcesz skorzystać, oferuje wybór kontenerów o różnej wielkości. Za większy kontener zapłacisz więcej niż za ten o mniejszej pojemności, lepiej więc dopasować pojemnik do swoich potrzeb, by nie przepłacać.
- Niezbędne dokumenty – w profesjonalnej firmie pracownicy pomogą Ci wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty, co znacznie ułatwi cały proces wywozu gruzu.
- Czas wynajmu – zwróć też uwagę na czas wynajmu kontenerów. Odpady budowlane powstają już w pierwszych dniach remontu, dobrze jest je usuwać na bieżąco, by zachować względny porządek. Wybierz firmę, która dostosuje się do Twoich potrzeb i udostępni pojemnik na tak długo, jak tego potrzebujesz.
Najlepiej skorzystać z usług firmy, która nie tylko zajmuje się wywozem gruzu, ale i recyklinguje go. Przetworzony gruz nadaje się do ponownego użycia, jako materiał do utwardzania dróg lub do podbudowy. Wynajęcie firmy, która świadczy takie usługi to wydatek, jednak warto go ponieść, mając na uwadze wysokość kary pieniężnej, która grozi za nielegalne wywożenie gruzu.
Sposoby na pozbycie się gruzu – co jeszcze możesz zrobić?
W przypadku mniejszej ilości odpadów w postaci gruzu można śledzić lokalne strony z ogłoszeniami. Wiele osób poszukuje gruzu do tworzenia fundamentów domów, utwardzenia drogi i umocnienia podjazdów. Takie rozwiązanie pozwala na pozbycie się odpadów budowlanych zupełnie za darmo. Warto też zajrzeć na oficjalną stronę gminy. W wielu wypadkach samorządy decydują się na udostępnienie pojemników na gruz nieodpłatnie raz do roku.